İran Yiyecek
İran'a yapılan ziyaretler çarpıcı bir lezzet çeşidiyle sonuçlanır. Tanıdık kebap ve kesinlikle ızgara kuzu testisleri arasında geniş bir yelpazede gıdalar var: havyar, turşu ve tütsülenmiş balık; samosas, falafel ve güneyinde sıcak ve ekşi karides; erişte, kepekli ve rosewater kokulu dondurma.


Haritadaki İran'ın yerini bir göz atın ve doğal gıdaların kapsamının neden bu kadar geniş olduğunu anlamak kolay. Bir zamanlar İran İmparatorluğu'nun merkezi olan İran, eski Sovyetler Birliği ülkelerinin yanı sıra Afganistan, Pakistan, Arap devletleri ve Türkiye'yi de komşu yapar. İran, Orta Doğu'nun bir parçası olmasına rağmen, İpek Yolu ticaret yolundaki merkezi konumu sayesinde Avrupa, Uzak Doğu ve Afrika ile yakın bağları vardır.


Dahası, Yunanistan'ın eski savaşçısı olan Büyük İskender Pers İmparatorluğu'nu 4. yüzyılda fethetti ve daha sonra Araplar, Türkler, Moğollar ve Özbeklerce istila edildi. İranlılar bu istiladan önce zaten gelişmiş bir gıda kimliğine sahiplerken, yabancıların getirdiği şeyleri asimile ettiler. Fasulye, otlar ve ekşi fermente edilmiş peyniraltı suyunun çorbasında kimyon, salatalık ve Çin erişte bulunan Rus usulü borscht düşünün.


Antepfıstığı, badem, ceviz, safran, nane, portakal, nar ve üzüm gibi pek çok coveted içerik İran'a özgüdür. İran'ın dört farklı mevsimi olan değişken bir iklimi var ve kuru arazinin hangi besin maddelerinin yetiştirilebileceğini kısıtladığı Orta Doğu'nun diğer bölgelerinin aksine, eski Persler, erimiş kar suyunu çeken yer altı akiferleriyle kurak arazinin bereketli vahalarına dönüştü çölün içine. Parlak, duygusal, meyve-ve-bitki dolu bir mutfak doğdu.

(Fesenjan (Nar Cevizli Yahni)Bu ikonik güveç, her Pers düğün menüsünün önemli bir parçasıdır, nar ile tavuk veya ördek çiftleşir. Yuvarlak ceviz, nar salatası ve soğan yavaş yavaş kaynatılıp kalın bir sos yapılır. Bazen safran ve tarçın eklenir ve asit dengelemek için şeker bir tutam olabilir. Fesenjan'ın uzun bir soyağacı var. Arkeologlar, Pers İmparatorluğunun antik ritüel başkenti Persepolis'in kalıntılarında yazılmış taş tabletleri, erken İranlıların kadeh zımbalarını listeleyen 515'e kadar geriye doğru bulmuşlardır. Fesenjan'ın başlıca içerikleri ceviz, kümes hayvanları ve nar muhafazalarını içeriyordu.

 (Bademjan (Patlıcan ve Domatesli Güveç)

Bu güveç, domateslerin pırıltılı kırmızı-altın renginin zerdeçayla pişirilmesi, üstünde bir yağ parlaklığı, Fas yemeklerinde yağların yükselmesi için yeterince uzun süre pişmiş olduğunu gösteren değerli bir özelliği var. Biraz tartar, domates tangonu, limon suyu ve bazen olgunlaşmamış üzümlerin suyu ile incelikleri, başta altın kahverengiye kadar kızarmış olan patlıcan tarafından kontrol edilir, daha sonra soğan, kuzu ve kuzu ile pişirilir. domates ve baharat. Bütün İran yahnileri gibi, bademjan da kalın ve çatalla pirinç üzerinde yenilmesi gerektiği anlamına geliyor.

 (Baghali Polo (Dereotu ve Fava Fasulye ile Pilav)
İran yemeklerinde, pirinç tereyağı ve safranla, sadece chelo olarak hazırlanabilir. Ama sık sık olduğu gibi, diğer malzemelerle pişirilir ve polo denir. Polo, otlar, sebzeler, fasulye, fındık, kurutulmuş meyve, et ve hatta erişte ile hazırlanabilir ve yemeklerin merkezinde yer alır. Bu polo fava kuru fasulye genç ve ihale ve dereotu sezonunda ilkbaharda çok iyi. Çanak, yeşil dereotu ve favalı flecked ve genellikle çok ihale kuzu parçaları ile pişirilir. Alternatif olarak, kemikte kuzu yanında servis edilebilir. Pirincin, hizmet etmeden önce pirincin içine karıştırılmış safranla yumuşak safran aromalı olması gerekir.

 (Zereshk Polo (Yabanmersini Pirinci


İranlılar ekşi tatları seviyorlar. Kızılcık gibi, barberries canlı bir kırmızı renge sahiptir, ancak daha da ekşidirler. Bu klasik pirinç çanak, pişirilmeden önce kurutulmuş ve daha sonra yeniden su ile kaynatılan kırmızı meyvelerle kaplanmıştır. Pirinç, çilek yoğunluğunu yumuşatmaya yardımcı olan bol miktarda tereyle pişirilir. Ayva, ravent, yeşil erik, ekşi portakal, limon, limon, kurutulmuş kireç, ekşi kiraz, demirhindi, sumak ve nar fıstık yemeklerini daha lezzetli hale getirmek için kullanılır.

(Gormeh Sabzi (Yeşil Herb Stew


Otlar, fasulye ve kuzu yapılmış, derin yeşil gormeh sabzi iki Farsça lezzet takıntıları tatmin eder: ekşi ve otlar doludur. Güveç limon omani kuru limes, Farsça ile tecrübeli. Bu lime ekstra yoğun ve ekşidir, acı tadıyla tene benzersiz bir lezzet katar. Gormeh sabzi'deki diğer sabır çoğu çingene yapraklarıdır, pek çok Batılıya yabancıdır. Diğer otlar maydanoz, kişniş ve sardunyalar içerir.

 

(Ash e Reshteh (Erişte ve Fasulye Çorbası


 

Erişte, fasülye, otlar ve ıspanak ve pancar yaprakları gibi yapraklı yeşilliklerle zengin dokulu bir çorba. İçinde nane yağı, çıtır kızarmış soğan ve ekşi kaşik, yani ekşi yoğurta benzeyen Ortadoğu'da yenilen fermente edilmiş bir peyniraltı suyuyla tepesinde