Aşur Adası

14

Nov
2019

Aşur Adası

Posted By : Kaveh Vosough/ 48 0

Miankale yarımadasında, Hazar Denizi’ndeki en büyük İran adası olan Aşur Adası, Bandar Torkaman’ın batısında yer almaktadır. Aşur Adası, geçmişte neredeyse bağlı üç adadan oluşuyordu. İki küçük ada yüzyıllar boyunca sular altında kaldı ve Aşur Adası da aynı sebepten dolayı değişime uğradı. Aşur, tarihi bir geçmişe sahip eski bir adadır. Bir süre Safevi krallarının avlanma yeriydi ve bir süre de Ruslar tarafından işgal edildi. Bu adanın şu anda birçoğu Mersin balığı avcıları ve Balıkçılık Örgütü çalışanları tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır.

Ülkedeki Mersin balıklarının yüzde 40’ı bu adadaki balıkçılar ve Bandar Torkaman tarafından gelen balıkçılar tarafından yakalanmaktadır. Bandar Torkaman Limanı’ndan Aşur Adası’na mesafe 10 kilometredir. Bu bölgeye kendi arabanızda seyahat etmek istiyorsanız, arabanızı limana park edebilir ve Hazar Denizi’ndeki tek yerleşim yerini ziyaret etmek ve öğlen yemeği yemek ve adada biraz zaman geçirmek için Aşur Adası’na gitmek için hızlı tekneleri kullanabilirsiniz.

Ada, özel iklimi, limanları ve binaları, adada yaşayan sayısız kuşu, yabani meyveleri ve bölgenin muhteşem kum tepeleri ile ünlü bir yerdir.

İran’ın kuzeyindeki sahil şeridi, eşsiz bozulmamış doğası ve deniz ve orman birleşimi ile eşsiz bir yerdir.

Gülistan Eyaleti’nin başkenti Gorgan’ın kırk kilometre batısındaki ada, Miankaleh Yarımadası’nın bir parçasıdır. Bandar Türkmen sahiline üç kilometre mesafede olup kuzeyde Hazar Denizi, doğuda Chopoq Oghli Boğazı, doğuda Khazini su kanalı ve güneyde Gorgan Körfezi ile bağlantılıdır.

Aşur Adası doğal bir rezerv olarak tescil edilmiştir ve çok çeşitli hayvan türlerine sahiptir. Ada ve daha geniş bölgesi Miankaleh Yarımadası, İran vahşi yaşam koruma alanları arasındadır ve İran’ın en değerli ekosistemlerinden biri olarak sınıflandırılmıştır.

Adanın florası ahududu çalıları ve ekşi nar ağaçları içermektedir. Burada çakal, tilki, tavşan, balık ve keklik gibi hayvanlar bulunuyor.

Bölgenin İran havyar balıkçılığının yüzde 40’ını oluşturdu da bir başka önemli bilgidir.

I. Dünya Savaşı’ndaki Rus işgali altında olan Aşur Adası, adada bazı hastaneler, konutlar, kaleler ve kiliselere ev sahipliği yapıyordu. Zamanın ilerlemesiyle sadece bölgede bir kale kalmış ve bu da ulusal miras olarak tescil edilmiştir.

Tahran-Gorgan arası her gün 1 uçuş yapılmakta ve yolculuk 1 saat sürmektedir. Gorgan’a vardığınızda Aşur Adası’na gtmek için 40 kilometrelik bir yolculuğa daha çıkmanız gerekiyor.

Tahran’dan Aşur Adası’na karayolu ile giderken Alboz Dağları’nın eteklerini, ormanlarını ve Hazar Denizi’ni izleyen keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Duman Tur olarak Aşur Adası’na yaptığımız geziler ile adanın tüm güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Administrator

İran Kültür Turları - Duman Tour

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.