iran abyaneh köy

İran’ın Otantik Geleneksel Köyü: Abyaneh

Posted By : Kaveh Vosough/ 26 0

İran’a yapılacak ziyaretlerde gezilecek birçok farklı yer var. Her bölgede ilgi çekici bir detay bulmak mümkün. Farklı mimarisi ile dikkat çeken ülke, zenginlikleri bakımından da birçok turistin ilgi konusu olmuş durumda. İran’da yaşam normal ülkelerden biraz daha farklı. Bölgede yer alan köylerin hepsi yaşanmışlıkları ile bir adım daha ön planda duruyor. Ülkenin hâkim olduğu köy yaşantısı, haklı olarak İran insanının da farklı bir yapı kazanmasında etkin rol oynamış.

Read more
iran muharrem ayı

İran Muharrem Ayı Etkinlikleri ve Yas Günü

Posted By : Kaveh Vosough/ 22 0

Muharrem ayı tüm Müslümanlarda olan bir aydır ve aşure yapılarak hayrına çevreye dağıtılır. İran’da Muharrem Ayı kutlamaları çok farklıdır. Şöyle örnek verelim; geçtiğimiz sene ölen birini Muharrem Ayında anma töreni yaparak günlerce onun için yas tutar mısınız? Elbette herkesin cevabı hayır olacaktır. İşte İran’da Muharrem Ayında tam olarak bunu yapıyorlar.

Read more
iran dizin

İran’ın Kış Turizm Merkezi Dizin Kayak Merkezi

Posted By : Kaveh Vosough/ 21 0

İran’a ziyaret planı yapanlar eğer tarih aralığını kış mevsimine ayarlıyorsa, Dizin Kayak Merkezi’ni görmeden gelmemeli. Ülkenin en gözde mekânlarından birisi olan bu kayak merkezi her yıl binlerce kayak meraklısını misafir eder. Karın yağması ile başlayan yoğunluk baharın ilk esintilerine kadar devam eder. Misafiri ve turisti çok seven İran halkı da buradaki turistlere yaklaşımı ile unutulmaz anların yaşanmasına neden olur. Ülkenin turizm yükünü büyük oranda sırtlayan bu kayak merkezi, aile ile birlikte ya da arkadaş grupları ile birlikte yapılacak bir güzel bir kış tatili için doğru adres olabilir.

Read more
iran antik sehir yezd

İran’ın Antik Şehri: Yezd’de 48 Saat

Posted By : Kaveh Vosough/ 22 0

Yezd, sonu olmayan bir çölün ortasına kurulmuş bir şehir. İranlılar tarafından kum fırtınası olarak anılıyor. Burada kumdan kaleler görmeniz mümkün ve eşsiz bir manzara sunuyor. Çölün ortasında yalnız kalmış gibi hissetseniz de zamanla bu hissiyat ortadan kayboluyor. Yezd gerçekten gizemli bir şehir resmen labirenti andırıyor. Buraya İran turları ile gelmeniz mümkün.

Read more
iran gezmek

İran’ı Gezmek İçin 10 Neden

Posted By : Kaveh Vosough/ 21 0

İran’a yapılacak gezilerde gitmeden önce gezilecek yerler listesi yapmakta fayda var. Yoksa birçok yeri görme fırsatı olmadan seyahat sonlanıyor. İran’ın her şehrinde hem tarihi hem de farklı yapıları görmek mümkündür.

Read more
iran yemek

İran’da Vejetaryenler İçin 5 Yemek

Posted By : Kaveh Vosough/ 14 0

İran yemek menüsü açısından oldukça zengin bir ülkedir. Kendilerine has oluşturdukları birçok farklı lezzet ile oldukça başarılı tatları misafirlerine sunar. İran’a ziyaret gerçekleştirecek olanlar genelde yemek çeşitliliği açısından oldukça karamsardır. Aç kalma korkusu ile gidilen ülkede aslında birçok farklı menü bulmak ve tatmak mümkündür.

Read more
iran konaklama

İran’da Konaklama İpuçları (Hotel+Otel+Geleneksel Evler)

Posted By : Kaveh Vosough/ 19 0

İran, gezi anlamında mutlaka görülmesi gereken ülkelerden birisidir.  Eşsiz doğası ve mirasları ile her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekmeyi başaran ülke, konaklama açısından da oldukça zengindir. İran turu ile ülke genelinde her bütçeye uygun binlerce otel ve konaklama merkezi arasından zevke uygun yerler tercih edilebilir.

Read more

İran Edebiyatında Hâfız-ı Şirâzî

Posted By : Kaveh Vosough/ 23 0

Dünya üzerinde yaşamını sürdüren her toplum için sanatçılar çok büyük bir değer olmuştur. Ülkemizde tarih boyunca büyük sanatçılar çıktığı gibi coğrafya olarak yanı başımızda yer alan İran da önemli sanatçılar çıkarmış ve kültürümüzü etkilemiştir. Tarih boyunca birbiriyle yakından ilişki kuran bu iki milletin birbirinin sanatından etkilenmeyeceği düşünülemez kuşkusuz. İran coğrafyasında özellikle şiir alanında yetişen büyük isimler sadece bizi değil batılı ülkeleri de etkilemiş ve İran’ın dünyaya açılan büyük penceresi olmuşlardır.

Read more

Dünyanın Sayılı Büyük Meydanı: İmam Meydanı (UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde)

Posted By : Kaveh Vosough/ 28 0

Dünyanın en büyük ikinci meydanı olarak tanınan İmam Meydanı ya da diğer adıyla Nakş-ı Cihan Meydanı, bundan yaklaşık 400 yıl önce Safevilerin en güçlü dönemlerinde inşa edilmiş. Safevi Şahı 1. Abbas’ın İsfahan’ı başkent ilan ederek burada yüzyıllar sonra bile hayranlık uyandıracak bir şehir inşa etme düşüncesi sonucu bir kültür atılımı meydana gelmiş. Bugün İran’ın en gözde merkezlerinden birisi olan ve dünyanın her yerinde hayranları bulunan şehir işte böyle bir vizyon sonucunda inşa edilmiş. Önceki adı Şah Meydanı olan bu meydan ise İran İslam Devrimi sonrası İmam Meydanı ismiyle anılıyor ve ziyaret ediliyor.

Read more

İran’ın Kapadokya’sı: Kandovan Köyü

Posted By : Kaveh Vosough/ 72 0

Tarihte birçok büyük olaya sahne olmuş olan Tebriz, İran denilince akla ilk gelen değerlerden birisi. Tarihteki masalsı Cennet Bahçelerinin bu şehirde bulunduğuna inanılıyor. Azerbaycan’ın güneyinde yer alan şehir yoğun bir Türkmen nüfusu barındırıyor ve bu yüzden Güney Azerbaycan olarak da ananlar var bu bölgeyi. Bunun yanında Yavuz Sultan Selim tarafından bir süre Osmanlı himayesine katılması gibi ilginç özellikler taşıyor. İçerisinde bulunan Azerbaycan Müzesi, Mavi Mescid, Tebriz Kalesi, Şairler Anıtı gibi abidevi yapılarıyla ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören Tebriz şehrinde bulunan bir diğer mekan ise dünyada benzerine az rastlanan doğal bir oluşum olan Kandovan Köyü.

Read more