Valiasr Caddesi, Tahran

Posted By : Kaveh Vosough/ 3 0

Vali Asr Caddesi, 1920 yılında Tahran’ın kuzeyinden güneyine kadar 18 km uzunluğunda Ortadoğu’nun en uzun caddelerinden biridir. Cadde ilk açıldığında 30.000 çınar ağacına sahipti fakat bugün 8.000 tanesi cadde boyunca bulunmaktadır. İtalyan seyyah Pietro Della Valle, Tahran gezisinde kaleme aldığı notlarda şu ifadeye yer vermiştir; İstanbul Sedir ağaçları ile meşhursa, Tahran’da Çınar ağaçlarıyla meşhurdur.

Read more

Tophaneh Meydanı (İmam Meydanı)

Posted By : Kaveh Vosough/ 3 0

105 yıl önce Kaçar Dönemi’nde inşa edildi. Bu meydan Tahran’ın en önemli yerlerinden biridir. Tam Tahran’ın merkezinde yer almaktadır. Meydanın kenarında 14 katlı bina var. Bu bina Tahran’ın postane merkezidir. Bu binanın sağ ve solunda iki tane paralel cadde bulunmaktadır. Sağdaki Bab-ı Humayun Caddesi ve soldaki Nasır Husrov Caddesi’dir. Bu iki caddenin sonu da Pazar alanına çıkmaktadır. Pazar alanından da Gülistan Sarayı’na gidilebilir. İmam Meydanı’nın bir başka özelliği de Ferdovsi, Lalezar, Vali Asr ve Nasır Husrov Caddesi’ne çıkıyor olmasıdır.

Read more

Tejriş Meydanı ve Pazarı

Posted By : Kaveh Vosough/ 3 0

Tahran’ın kuzeyinde yer alan Tejriş Meydanı kentin en önemli meydanlarından biridir. Meydan, Derbent Caddesi’ne, Sadabat Sarayı’na ve Niavaran Sarayı’na çok yakındır. Bu meydan Tahran’ın zengin yerleşim yeri olarak biliniyor. Meydanın kuzey doğusunda yer alan Derbent Caddesi ve devamında sol tarafında Sadabat Sarayı ve yolu devam ettiğinizde Derbent Mahallesi bulunuyor.

Read more

Tahran Uluslararası Müzesi

Posted By : Kaveh Vosough/ 3 0

Uluslararası Fuar Alanı, Tahran’da Kuzey Çamran ve Otel İstiklal’e çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Asya’nın en önemli fuar merkezlerinden biridir. Ayda 2-3 fuarın olduğu organizasyonlara en çok Türkiye’den katılım sağlanıyor.

Read more

Tabiat Köprüsü, Tahran

Posted By : Kaveh Vosough/ 3 0

İran’lı mimar Liale Araghian İran’ın ana şehri Tahran’da görkemli bir köprü tasarlamış. 270 metre uzunluğundaki Tabiat Köprüsü 2014 yılında tamamlanmış ve 5 yıldır İranlı halk tarafından kullanılıyor. Bu köprü yoğun bir trafiğe sahip ve İran’ın en büyük yaya yolu köprüsü özelliğine sahip. Yoğun bir karayolu üzerinden yükseliyor ve Taleghani Parkı ile Abo Atash Parkını birbirine bağlıyor. Teleghani Parkı ülkenin doğusunda yer alırken Abo Atash Parkı batısında yer alıyor.

Read more

Sadabad Sarayı, Tahran

Posted By : Kaveh Vosough/ 3 0

Sadabad Sarayı Elburz Dağlarının eteklerinde yer alıyor. Bu saray İran’ın en görkemli ve en güzel yapılarından bir tanesidir. 3000 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş ve 1800 dönümlük bir alan yeşillik olarak ayarlanmış. Sadabad Sarayı farklı şelaleler ile, ırmaklar ve dış ülkelerden gelen çiçekler ile donatılmış. Saraya taksi ve otobüs ile gitmek mümkün bu nedenle rahatlıkla gidebilirsiniz.

Read more

Niavaran Sarayı, Tahran

Posted By : Kaveh Vosough/ 3 0

Niavaran Sarayı, kocaman bir alandır ve yıllarca farklı hükümdarlar tarafından ikamet adresi olarak kullanılmıştır. Bu sarayda Muhammed Rıza Şah egemenliğinin son on yılını geçirmiştir. Bu nedenle saraya giren ziyaretçilerin aklına ilk Muhammed Rıza Şah geliyor. Sarayda hem ismi ünlü padişahlar yaşadığı için İran halkına göre bu saray çok hassas bir yer.

Read more

Milad Kulesi, Tahran

Posted By : Kaveh Vosough/ 3 0

Milad Kulesi, İran’ın başkenti olan Tahran’ın ortasındadır ve aynı zamanda dünyanın 6. gökdelenidir. Milad Kulesi 2000 yılında yapılmaya başlamış, 2007 yılında inşaatı bitmiş ve 2008 yılında açılışa sunulmuştur. 2008 yılından bu yana 11 yıldır İran halkına ve İran’a gelen turistlere hizmet etmektedir.

Read more

İran Yaban ve Doğal Yaşam Müzesi

Posted By : Kaveh Vosough/ 3 0

İran Yaban ve Doğal Yaşam Müzesi, İran’daki en eski doğal yaşam müzesidir. Eski olmasının yanı sıra çok da zengin bir yapıya sahiptir. İran Yaban ve Doğal Yaşam Müzesinde memeli, kuş, balık, sürüngen ve böcek örnekleri korunmuştur. Toplamda 5 grup hayvanın kalıntıları bu müzede sergileniyor. Belgesel sevenler ve tarihi kalıntıları öğrenmekten zevk alan kişiler İran Yaban ve Doğal Yaşam Müzesini kesinlikle ziyaret etmelidir.

Read more

İran İslam Müzesi, Tahran

Posted By : Kaveh Vosough/ 3 0

İran İslam Müzesi, tamamıyla İslam dönemini anlatan görkemli bir yerdir. Müze, İran’ın Milli Arkeoloji Müzesi’nin sağ tarafında kalan beyaz bir bina içerisinde yer almaktadır. İslam Müzesi’nde çok değerli ve kıymetli eşyaları görebilirsiniz. İran, İslamiyet hâkimiyetine girdikten sonraki döneme dair pek çok esere ev sahipliği yapmaktadır. Müze, Pehlevi Dönemi hariç tüm hanedanlık döneminden kalma eserlerin yer aldığı çok kapsamlı bir yerdir. Çok değerli, eski kuranlar görülebilir, eski halılar, el işi, el sanatları ve tablolar görülmeye değer.

Read more