Fushenjan Köyü, Nişapur

11

Nov
2019

Fushenjan Köyü, Nişapur

Posted By : Kaveh Vosough/ 46 0

Razavi Horasan bölgesinde bulunan Fushenjan Köyü, ülkenin başkenti olan Tahran’ın doğusunda 675 km uzaklıkta bulunuyor. Fushenjan Köyü, İran’ın geleneksel yaşamını görmek için iyi bir gezilecek yerdir. Burada kırsal hayatı deneyimleyebilir, yöre halkının günlük yaşamlarına göz atabilir ve yakın olan Nişabur’da önemli isimleri görebilirsiniz.

Ömer Hayyam Meydanı

Ömer Hayyam Meydanı, Nişabur’da bir şehir meydanıdır. Ömer Hayyam Meydanı, Nişabur şehrindeki tarihsel ve önemli meydanlardan biridir. Bu şehir meydanının merkezinde Ömer Hayyam’ın ilk mozolesi bulunmaktadır.

Shadiyakh

Shadiyakh veya Shadyakhi M.S. 9. Yüzyıla kadar Abdullah ibn Tahir el-Khurasani tarafından kurulan ve bundan sonra daha önemli bir hale gelen ana Nisabur’un eski sarayları, bahçeleri ve büyük mahallelerinden biriydi. Attar gibi bazı önemli insanlar burada yaşadı. Attar’ın mezarı bugün bu bölgede yer almaktadır. Bu saray, M.S. 13. Yüzyılda tamamen yıkılmıştı. Daha sonra restore edilen saray, bugün İran’ın ulusal anıtlarından biridir.

Nisşabur Camii

Nişabur Cuma Camii, şehir merkezinde bulunan büyük bir ibadet yeridir. Camii, 1493 yılında Timurlu hanedanının Hüsnü Bayqarah yönetiminde Pahlavan Ali Karkhi tarafından kurulmuş ve Pers Sultanlığı’nın Abbad idaresi sırasında yeniden inşa edilmiştir.

Yukarıda da yazdığımız yerleri gördükten sonra geleneksel İran Horasan evleri ve Hacı Bektaş-ı Veli’nin doğduğu Fushenjan Köyü görülebilir.

Hacı Bektaş-ı Veli Kimdir?

Büyük Türk düşünürü ve ozanı olan Hacı Bektaş-ı Veli, 13. Yüzyılda yaşamış önemli bir isim. 1209 yılında İran’ın Horasan bölgesi Nişabur’a bağlı Fushenjan Köyü’nde doğdu. Çocukluğu ve gençliği Horasan’da geçen Hacı Bektaş-ı Veli, akılcılığa ve bilime inanan bir isimdi. Türk dünyasında önemli bir yere sahip olan Hacı Bektaş-ı Veli İran, Irak, Suudi Arabistan ve Suriye’yi dolaşmış ve buradlarda araştırmalar yaparak hacı olmuştur.

Hacı Bektaş-ı Veli, Baba İlyaz, Mevlana, Ahi Evran ve Yunus Emre gibi önemli Türk düşünürleri ile birlikte aynı dönemde yaşamıştır.

İran dini turlar kapsamında düzenlediğimiz gezilerle Hacı Bektaş-ı Veli Köyü’nü geziyor, Nişabur’a geçerek Ömer Hayyam gibi önemli isimlerin kabirlerini ziyaret ediyoruz.

Tüm sorularınız için bizlere iletişim sayfasından yazabilir, turlarımız hakkında daha detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Administrator

İran Kültür Turları - Duman Tour

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.