Şapouri Tarıhı Emaratı ve lokantası, Şiraz

Şapouri Emaratı ve lokantası , Şiraz- iran Tur Rehberi

Posted By : Kaveh Vosough/ 649 0

Muhteşem bir restoranda kendinizi lüks bir akşam yemeği ile şımartın! Bu zarafeti İran’ın mistik şehri olan Şiraz’da deneyimlemeniz mümkün! Otantik İran mutfağından örnekler sunan, kırmızı güllerle çevrili geleneksel bir ev düşünün. Bu art Nouveau ve Kaçar mimarisiyle harmanlanmış  geleneksel bir restoranda en güzel İran yemeklerini deneyin. Anvari Caddesi’ndeki tarihi bir ortamda harika bir yemek için mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Read more
Mehr Tapınağı, Marağa Şehırı

Mehr Tapınağı, Maragheh

Posted By : Kaveh Vosough/ 595 0

Arsak Hanedanı döneminde İran’ın eski kültürünün ve dininin bir parçası olan Mithraism, genişledi ve şimdiye kadar İran’da ve elbette Doğu Azerbaycan’da birçok tapınak bulundu. Maragheh’deki Mehr Tapınağı, uzun bir geçmişi olan tapınaklardan biridir. Maragheh, İran’ın en eski şehirlerinden biri olup, geçmişte burada Mithraism ile ilgili birçok tapınak bulundu. Yeraltı Mehr Tapınağı Berjuy Köyü’nde bulunuyor ve Mithraism’e bağlı bu tapınak kentte görülmeye değer tarihi yapılardan biridir. Tapınağa girdiğinizde, mağaranın girişinde hilal şeklinde bir yeraltı salonu bulunmaktadır. Yeraltı kubbe benzeri bir çatı ile birkaç penceresi bulunmaktadır. Bu pencereler ışığın içeriye girmesi için yapıldı. Duvarlarında yazılar ve Kurandan ayetler bulunmaktadır. Ne yazık ki bu yazıtların bazıları zamanla tahrip olmuştur. Ana salonun sonunda küçük bir ahşap kapıya ulaşan iki basamaklı bir platform bulunmaktadır.

Read more
Süleyman Tahtı, İran

Taht-ı Süleyman, Takab

Posted By : Kaveh Vosough/ 659 0

İlk görüşte Takht-e Süleyman’ın (Süleyman Tahtı) bütün kompleksi oldukça gizemli görünüyor. Süleyman’ın kendisi gibi birçok soru ve merak uyandırıyor. Doğal olarak kutsanmış olan Takht-e Asker, kuzeybatı İran’ın Batı Azerbaycan eyaletindeki dağlarla çevrili uzak bir ovada yer almaktadır. Farklı dinlere sahip çeşitli imparatorluklar ve hanedanlar İran’ı yönetti. Sonuç olarak, yüzyıllar boyunca birçok kutsal toprak ve camii, tapınak ve kiliseler gibi yapılar inşa edildi.

Read more
Şehzade Bahçesi, İran

Şehzade Bahçesi, Kirman

Posted By : Kaveh Vosough/ 708 0

Şehzade Bahçesi, İran’ın Kirman eyaletinde, Mahan’ın 6 km uzaklığında bulunan tarihi bir Fars bahçesidir.

Şehzade Bahçesi, dikdörtgen şeklinde ve etrafındaki duvarlarla kaplı 5.5 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bir giriş kapısı ve bahçe içerisinde iki katlı bir yapı yer almaktadır. Bu ikisi arasındaki mesafe, su çeşmeleri ile süslenmiş yürüyüş yoluna sahip.

Read more
Türkmen Limanı, İran

Türkmen Limanı

Posted By : Kaveh Vosough/ 562 0

Türkmen Limanı, Rıza Şah Pehlevi zamanında, Şah Limanı adıyla kurulmuştu. Devrimden sonra liman ve çevresi Türkmen Limanı adını aldı. Güney-Kuzey demiryolunun ve balıkçılığın yapıldığı önemli bir yerdir. Bugün, şehir 80 bin nüfusa sahil, iki ilçe, bir şehir ve dört köy içermektedir.

Her ne kadar kentin ekonomisi demiryolu ve limana dayalı olarak tasarlansa da, deniz derinliğindeki sürekli değişimler ve gemi işçiliğinin azalmasından dolayı liman hiçbir zaman ticari bir liman olarak kullanılmamıştır. Şu anda, Türkmen Limanı, bölgenin elektrik santrallerinin kullanıldığı bir yer olarak işletiliyor.

Read more
Aşur Adası

Aşur Adası

Posted By : Kaveh Vosough/ 452 0

Miankale yarımadasında, Hazar Denizi’ndeki en büyük İran adası olan Aşur Adası, Bandar Torkaman’ın batısında yer almaktadır. Aşur Adası, geçmişte neredeyse bağlı üç adadan oluşuyordu. İki küçük ada yüzyıllar boyunca sular altında kaldı ve Aşur Adası da aynı sebepten dolayı değişime uğradı. Aşur, tarihi bir geçmişe sahip eski bir adadır. Bir süre Safevi krallarının avlanma yeriydi ve bir süre de Ruslar tarafından işgal edildi. Bu adanın şu anda birçoğu Mersin balığı avcıları ve Balıkçılık Örgütü çalışanları tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır.

Read more
Fushenjan Köyü, Nişapur

Fushenjan Köyü, Nişapur

Posted By : Kaveh Vosough/ 482 0

Razavi Horasan bölgesinde bulunan Fushenjan Köyü, ülkenin başkenti olan Tahran’ın doğusunda 675 km uzaklıkta bulunuyor. Fushenjan Köyü, İran’ın geleneksel yaşamını görmek için iyi bir gezilecek yerdir. Burada kırsal hayatı deneyimleyebilir, yöre halkının günlük yaşamlarına göz atabilir ve yakın olan Nişabur’da önemli isimleri görebilirsiniz.

Read more
Mukaddem Evi ve Müzesi, Tahran

Mukaddem Evi ve Müzesi, Tahran

Posted By : Kaveh Vosough/ 410 0

İran evleri, İran kültürünün, inançlarının, dininin, yaşam tarzının ve coğrafi konumunun gerçek bir yansımasıdır. İran eski evlerinin dünya çapında ün kazanmasının temel nedeni bu olabilir.

20. yüzyılın başlarında önde gelen bir İran milletvekili olan Hassan Modarres’in yaşadığı tarihi ev Tahran’ın merkezinde yer almaktadır. Bugün bir müzeye çevrilmiştir.

Read more
Ulusal Botanik Bahçesi, Tahran

Ulusal Botanik Bahçesi, Tahran

Posted By : Kaveh Vosough/ 430 0

İran Ulusal Botanik Bahçesi, turistlerin değerlendirebileceği önemli gezilecek yerlerden biridir. Burada farklı yetiştirme koşullarına sahip ilginç bitkiler bulunmaktadır. Bahçenin peyzaj mimarisi özellikle İran değil, Çin ve Japon bitkilerini ve neredeyse küçük örneklerle yapılan diğer doğal yapıları da bulabilirsiniz. Bu nedenle, bu bahçede yürümek insanı farklı yerlere ve farklı iklimlere götürmektedir.

Read more
Gülistan Sarayı, Tahran

Gülistan Sarayı, Tahran

Posted By : Kaveh Vosough/ 579 0

Tahran’daki Gülistan Sarayı, İran seyahatinizde ziyaret edebileceğiniz en muhteşem yerlerden biridir. Bu büyük saray, Pers sanatına, tarihine ve mimarisine güzel bir örnektir. Tahran’ın merkezinde yer alan saray, Safevi döneminden Pehlevi krallarına kadar anıları taşıyan değerli bir mücevher kutusu gibidir. Saray, günlük olarak pek çok İranlı ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Read more