İran Mutfağı

İran Mutfağı Hakkında Bilgi

İran’a yapılan ziyaretler çarpıcı bir lezzet şöleniyle sonuçlanır. Türk mutfağına benzer kebap ve ızgara kuzu  kebapları arasında geniş bir yelpazede gıdalar var: havyar, turşu ve tütsülenmiş balık; samosas, falafel ve güneyinde sıcak ve ekşi karides; erişte, kepekli ve rosewater kokulu dondurma.

Haritadaki İran’ın yerine bir göz atın ve doğal gıdaların kapsamının neden bu kadar geniş olduğunu anlayın. Bir zamanlar İran İmparatorluğu’nun merkezi olan İran, eski Sovyetler Birliği ülkelerinin yanı sıra Afganistan, Pakistan, Arap devletleri ve Türkiye’ye de komşu oldu. İran, Orta Doğu’nun bir parçası olmasına rağmen, İpek Yolu ticaret yolundaki merkezi konumu sayesinde Avrupa, Uzak Doğu ve Afrika ile yakın bağları vardır.

Dahası, Yunanistan’ın eski savaşçısı olan Büyük İskender Pers İmparatorluğu’nu 4. yüzyılda fethetti ve daha sonra Araplar, Türkler, Moğollar ve Özbeklerce istila edildi. İranlılar bu istiladan önce zaten gelişmiş bir gıda kimliğine sahiplerken, yabancıların getirdiği şeyleri asimile ettiler. Fasulye, otlar ve ekşi fermente edilmiş peyniraltı suyunun çorbasında kimyon, salatalık ve Çin erişte bulunan Rus usulü borscht çorbasını düşünün.

Antep fıstığı, badem, ceviz, safran, nane, portakal, nar ve üzüm gibi pek çok içerik İran’a özgüdür. İran’ın dört farklı mevsimi olan değişken bir iklimi var ve kuru arazinin hangi besin maddelerinin yetiştirilebileceğini kısıtladığı Orta Doğu’nun diğer bölgelerinin aksine, eski Persler, erimiş kar suyunu çeken yer altı akiferleriyle kurak arazileri bereketli vahalara dönüştürdü. Bunun sonucunda zengin bir meyve ve bitki dolu bir mutfak doğdu.

Fesenjan (Nar Cevizli Yahni)

Bu ikonik güveç, her Pers düğün menüsünün önemli bir parçasıdır, nar ile tavuk veya ördek karışımı harika bir lezzettir. Yuvarlak ceviz, nar salatası ve soğan yavaş yavaş kaynatılıp kalın bir sos yapılır. Bazen safran ve tarçın da eklenir ve asiti dengelemek için şeker bir tutam atılabilir. Fesenjan’ın uzun bir soy ağacı var. Arkeologlar, Pers İmparatorluğunun antik ritüel başkenti Persepolis’in kalıntılarında yazılmış taş tabletleri, erken İranlıların kadeh zımbalarını listeleyen 515’e kadar geriye doğru bulmuşlardır. Fesenjan’ın başlıca içerikleri ceviz, kümes hayvanları eti ve nar içermektedir.

Bademjan (Patlıcan ve Domatesli Güveç)

Bu güveç, domateslerin pırıltılı kırmızı-altın renginin zerdeçalla pişirilmesi, üstünde bir yağ parlaklığı, Fas yemeklerinde yağların yükselmesi için yeterince uzun süre pişmiş olduğunu gösteren değerli bir özelliği var. Biraz tartar, domates tangonu, limon suyu ve bazen olgunlaşmamış üzümlerin suyu ile incelikleri, başta altın kahverengiye kadar kızarmış olan patlıcan tarafından kontrol edilir, daha sonra soğan, kuzu ve kuzu ile pişirilir. domates ve baharat. Bütün İran yahnileri gibi, bademjan da kalın ve çatalla pirinç üzerinde yenilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Baghali Polo (Dereotu ve Fava Fasulye ile Pilav)

İran yemeklerinde, pirinç tereyağı ve safranla, sadece chelo olarak hazırlanabilir. Ama sık sık olduğu gibi, diğer malzemelerle pişirilir ve polo denir. Polo, otlar, sebzeler, fasulye, fındık, kurutulmuş meyve, et ve hatta erişte ile hazırlanabilir ve yemeklerin merkezinde yer alır. Bu polo fava kuru fasulye ve dereotu sezonunda ilkbaharda çok iyi. Yeşil dereotu, favalı flecked ve genellikle kuzu parçaları ile pişirilir. Alternatif olarak, kemikte kuzu yanında servis edilebilir. Servis edilmeden önce pirincin içine karıştırılmış safranla yumuşak safran aromalı olması gerekir.

Zereshk Polo (Yabanmersini Pirinci)

İranlılar ekşi tatları seviyorlar. Kızılcık gibi, barberries canlı bir kırmızı renge sahiptir, ancak daha da ekşidirler. Bu klasik pirinç, pişirilmeden önce kurutulmuş ve daha sonra yeniden su ile kaynatılan kırmızı meyvelerle kaplanmıştır. Pirinç, çilek yoğunluğunu yumuşatmaya yardımcı olan bol miktarda tereyle pişirilir. Ayva, ravent, yeşil erik, ekşi portakal, limon, ekşi kiraz, demirhindi, sumak ve nar fıstık yemeklerini daha lezzetli hale getirmek için kullanılır.

Gormeh Sabzi (Yeşil Herb Stew)

Otlar, fasulye ve kuzu ile yapılmış, derin yeşil gormeh sabzi iki Farsça lezzet tutkunlarını tatmin eder: ekşi ve otlar ile dolu bir yemek. Güveç limon omani kuru limes, Farsça ile tecrübeli. Bu lime ekstra yoğun ve ekşidir, acı tadıyla damağa benzersiz bir lezzet katar. Gormeh Sabzi’deki diğer malzeme çingene yapraklarıdır, pek çok Batılıya bu bitki yabancıdır. Diğer otlar maydanoz, kişniş ve sardunyalar içerir.

Ash e Reshteh (Erişte ve Fasulye Çorbası)

Erişte, fasulye, otlar ve ıspanak ve pancar yaprakları gibi yapraklı yeşilliklerle zengin içerikli bir çorba. İçinde nane yağı, çıtır kızarmış soğan ve ekşi kaşik, yani ekşi yoğurta benzeyen Ortadoğu’da yenilen fermente edilmiş bir peyniraltı suyuyla servis edilir.