03

Jun
2019

İran’a Gitmek Neden Önemli?

Posted By : Kaveh Vosough/ 147 0

Dünyanın farklı mekânlarını merak eden ve bunun için bulunduğu bölgeden çıkmayı göze alan bir gezgin için her ülke farklı maceralarla doludur. Hiç kuşkusuz insan tüm ömrünü gezmekle bitirse yine de dünyanın gizemini tam olarak elde edemez. İran’da dünyanın gizem dolu ülkelerinden birisidir. Binlerce yıllık geçmişe sahip Fars kültürü, birçok farklı dine ve kültür unsuruna tanıklık etmiş ve bunun yanında bölgenin yakın tarihi açısından da büyük olaylara sahne olmuştur. Bugün İran denilince en çok dikkat çeken unsur 1979 yılında gerçekleşen İslam Devrimi’dir. Bu en güçlü İslam Cumhuriyeti’nde sosyal hayatın nasıl olduğuna tanıklık etmek bile başlı başına güçlü bir sebep olsa gerek.

İran’ın mistik geçmişinin yanında modernleşmeye çalışan görüntüsü bambaşka bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Yaşadığımız topraklardan biraz farklı olan bu hava içerisinde ilk olarak başkent Tahran’dan söz etmek gerekir. Tahran, özellikle bölge siyasetinden bahsederken sık sık sözü edilen bir merkez. İran’ın kendine has muhafazakâr ve modern yapılarını karşılaştırmak için önemli bir gözlem alanı. Kuzey bölgelerde daha çok üst gelirli gruplar yaşarken Güney kesim kısmen daha yoksul ve daha geleneksel. Bunu yanında büyük çarşıları, camileri, meydanları ve müzeleriyle Tahran’da olmanın tarihi ve kültürel hissini daima arka planda hissedeceksiniz. Aslında İran’ı gezerken ilginç yerler görmek dışında bu tarihi ve bizim açımızdan da kritik ülkede bulunmanın tadını çıkarıyorsunuz. Bu sebeple bir Türk vatandaşının İran’da olması için sayısız sebep var diyebiliriz.

Farklı ülkeleri ziyaret eden turistler sık sık yemeklerden ve farklı yaşam tarzına ayak uyduramamaktan şikâyetçi olurlar. İran’da ise bazı farklılıklar taşımakla birlikte bizimkine yakın bir yemek kültürü var. Ülkede kebap çeşitleri çok yaygın. Bir kere bunu duyunca hemen kanımız ısınıyor. Bunun yanında bazen yoksulluktan çıktığını düşündüğümüz, bazen de Hindistan gibi daha doğu bölgelerine özgü egzotik tarzda lezzetli yemek çeşitleri de mevcut. Mutfağımıza çok aykırı olmayan bu yemek kültürü içerisinde aç kalmadan günlerinizi geçireceksiniz.

Dini inançlarımızın aynı olması ve ülkede yaşayan Azeri Türklerini göz önüne alacak olursak özellikle bazı bölgelerde Türklere karşı ilgi daha sıcak durumda. Bu da oldukça mutluluk verici bir durum ve bir ülkeyi ziyaret etmeden önce karar vermede en önemli noktalardan birisi. İran, binlerce yıllık bir kültür beşiği olmanın yanında yakın tarihe ve günümüz dünyasına yön veren bir kutup. Coğrafyaya has mimarisiyle en küçük belde olan köylerde bile görmeye değer mekânlar kurulan ülkede, geçmişteki onlarca farklı devlet tarafından inşa edilmiş sarayları gezmek, antik dünyaya açılan arkeoloji müzelerini gezmek, bölgeye ait ilginç inanç özelliklerine ve ritüellere tanıklık etmek ve bunların yanında birçok çöl bölgesine giderek buradaki turistik turlara katılmak gibi çok zengin imkânlar sunan bir ülke İran.

Administrator

İran Kültür Turları - Duman Tour

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.