16

May
2019

Kaşan Gezilecek Yerler

Posted By : Kaveh Vosough/ 173 0

Şehir adının etimolojisi, kentin orijinal sakinleri olan Kasian’dan gelmektedir ve kalıntıları 9.000 yıl öncesine ait Tapeh Sialk’ta bulunur; Daha sonra bu şehir adı olarak nereye Kashian olarak değişti. 12. ve 14. yüzyıllar arasında Kaşan, yüksek kalitede seramik ve fayans üretimi için önemli bir merkezdi. Kaşan, Safevi Kings için boş vakit geçirmek için de bir tatil yeriydi. Bagh-e Fin (Fin Garden), özellikle, İran’ın en ünlü bahçelerinden biridir. Havuzlu ve bahçeli olan bu güzel bahçe, Şah Abbas için klasik bir Pers cennet vizyonu olarak tasarlandı. Orijinal Safevi binaları büyük oranda değiştirildi ve ağaçlar ve mermer lavabolar düzeni orijinaline yakın olsa da, Qajar hanedanı tarafından yeniden inşa edildi. Ancak bahçe, ilk olarak 7000 yıl önce Cheshmeh-ye-Soleiman’ın yanında kurulmuştur. Bahçede ayrıca, 1852’de İran Kralı Nasır-El-Din Şah’ın Şansölyesi olan Amir Kabir olarak bilinen Mirza Taghi Han’ın öldürülmesi yerinde olduğu biliniyor. Kaşan’ın 4 km batısında yer alan Sialk Hillock’taki arkeolojik keşifler, bu bölgenin tarih öncesi çağlarda medeniyetin başlıca merkezlerinden biri olduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla Kashan, İran’ın Elam dönemine kadar uzanır. Sialk ziggurat, bugün 7500 yıl sonra Keşan banliyölerinde halen duruyor.

Sultan Amir Ahmad Hamamı

İran Kaşan’daki Sultan Amir Ahmed Hamamı, 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar İran’ı ve Türkiye’yi yöneten Safevî İmparatorluğu döneminde inşa edilen 16. yüzyıl Türk Hamamıdır. Kemikli tavanlar, zarif mozaikler ve tablolarla karakterize edilen bu muhteşem yapı günümüzde İran’ın en iyi ve en iyi korunmuş tarihi hamamlarından biridir. 1956 yılında İran Kültürel Miras Dairesi tarafından ulusal bir miras alanı ilan edilen hamam, mezara yakın olan İmamzadeh Sultan Amir Ahmad adını taşıyor; ancak bu kutsal adam hakkında çok az şey biliniyor.

Hamam sekiz sütunlu, ortada sekizgen bir havuz ve dış oturma alanı ile çevrili geniş sekizgen bir salon gibi şekillendirilmiştir. Bununla birlikte, ana banyo alanı, o kadar çok giyinme odası veya Sarbineh, nerede sosyalleşmek için uzanan banyo değil. Antik çağdan beri hamamlar İranlıların sosyal hayatında önemli bir rol oynamış ve halen günümüzde yapılmaktadır. Hamamlar sadece kendilerini temizlemek ve rahatlamak için değil, aynı zamanda karşılamak, buluşmak, dedikodular yapmak ve hatta dua etmek için tasarlanmıştır.  Ana yıkama alanı veya Sultan Ahir Ahmad Hamam’ın Garmkhaneh’inde birden fazla özel jakuzili havuz bulunur. Garmkhaneh, iki bölge arasındaki sıcaklık ve nem değişimini en aza indirgemek için Sarbineh’e çok yönlü bir koridor ile bağlı. Hamamın iç kısmı, özellikle Sarbineh, turkuaz ve altın rengi tüylülük, alçı işleri, tuğla işi ve sanatsal tablolarla süslenmiştir. Hamamın çatısı, dışarıdan gizlenirken hamamın aydınlatılmasını sağlamak için konveks gözlüklü birkaç kubbeden yapılır. Hamam ticareti İslam öncesi günlerden beri İran’da var olmuştur. Nüfusu İslam dinine dönüştürdükten sonra, bir cesedi parçalayarak, ayin saflığı dini bir yaşam şartı haline geldi ve banyo, hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bir zamanlar ülke genelinde binlerce banyosu vardı. Onların nüfusu son zamanlarda düştü, çünkü çoğu modern ev şimdi duş ve hamam var. Bugün İran’da bırakılan birkaç hamam, yalnızca emekli insanları ve turistleri cezbetmektedir.

Fin Bahçesi (Bagh-e Fin)

İran’ın Kaşan kentinde bulunan tarihi bir Pers bahçesidir. Bahçede, Naser al-Din Shah yönetimindeki bir Başbakan Amir Kabir’in öldürülmesi yeri olarak ünlenen Kashan’ın Fin Hamamı var. Amir Kabir, 1852’de Kral Nasereddin Şah tarafından gönderilen Fin hamamında bir kişi tarafından suikasta uğradı. Muhtemelen ilk Safevi döneminde bahçe yapıldı, ancak tarihin ilerleyen dönemlerinde yenileme yapıldı. 1590 yılında tamamlanan Fin Garden, ülkedeki en eski bahçedir. Fin Garden, uzun yansıtıcı havuzlar, selvi ağaçları ve Safevi dönemi çini çalışmalarının bolluğunu içeriyor. Bahçenin çeşmeleri ve hamamları, su özellikleri ve mekanik su pompaları yapılmaksızın işlev gören gelişmiş sistem için dikkat çekicidir.

Merkez pavyon, dönemin tarzını yansıtan sanatı ve dekoruyla dikkat çekiyor. İçinde bir müzede eski seramik heykelleri, sikkeler ve İran halıları bulunur. Mimari üsluplar Safevi, Zandiyeh ve Kaçar dönemlerinden oluşmaktadır.Bu 19. yüzyıl yapısı aslında hem caminin hem de hala işlek olan bir medresenin bulunduğu bir dini kompleks. Öğrendik ki Bozorg Farsça’da “büyük, muhteşem, harika” anlamına geliyormuş. Özellikle simetrik tasarımıyla ünlü olan bu yapının Eyvan stilindeki mimarisi ve çinili duvar işlemeleri göz alıcı. İran’ın ünlü mimarlarından Ustad Haj Sa’ban-Ali tarafından yapılan kompleks adeta İran’nın Tac Mahal’i. Nisan ayındaki Nevruz haftaları haricinde giriş ücretsiz. Haftanın her günü sabah 8 akşam 8 ziyarete açık. Alavi Caddesi üzerinde bulunan Isfahan ili Kaşan’daki tarihi bir evdir. Ev, 19. yüzyılda zengin bir tüccar Hac Seyyid Hasan Natanzi (Boroujerd ile ticari ilişkileri yüzünden Boroujerdi olarak anılmıştır) tarafından mimar Ostad Ali Maryam Kashani tarafından inşa edilmiştir. Boroujerdi ailesi, Ostad Ali’nin Tabatabaei Evi’ni birkaç yıl önce kurduğu varlıklı Tabatabaei ailesinden selamlayan bir kızla evlenmek istiyor. Evlilik için belirlenen koşul, Tabatabaei Evi kadar güzel bir evin inşasıydı. Ev, zengin Tabatabaei ailesi için 1880’lerin başında yapılmıştır. Dört avlu, zarif vitray pencereli hoş duvar resimleri ve Biruni ve Andaruni gibi geleneksel İran konut mimarisinin diğer klasik imzalarını içermektedir. Ustad Ali Maryam tarafından tasarlandı. Daha sonra Tabobata di’nin yeni evli kızı için Boroujerdi-ha Evi inşa eden kişi aynı kişi.

Tepe Sialk (Sialk Tepeleri)

İran’da tarih öncesi en önemli kazılardan biri. Tepe Sialk olarak bilinen arkeolojik kompleks, yaklaşık yarım kilometre uzaklıkta iki tepeden ve A ve B olarak bilinen iki mezarlıktan oluşmaktadır. Ekskavatörler altı ana aşamalı işgalden ayrılırlar. Bu antik tepe Kaşan’ın 3 km güneyinde yer almaktadır. Bu alanda keşfedilen kil örtülerinin incelenmesi, medeniyetinin M.Ö. 5500 yılına dayandığını ortaya koymuştur. Bölgede keşfedilen diğer nesneler, Elamit çağına ait kil tabletleridir. Sialk’ın merkez tepesinin yakınında, geleneksel olarak A ve B olarak adlandırılan iki mezarlık keşfedilmiştir. Kazılardan çıkan nesneler arasında demir silahları, kılıçlar, püskürtme ızgaraları ve borulu bulaşıkları sayılabilir. Mezarlık A’da bulunan objeler M.Ö. 2000 yılına dayanıyor. ve mezarlık B’deki mezarlar M.Ö. erken bin yılın başlarına ya da M.Ö. 2. bin yıllarına kadar uzanır.

Administrator

İran Kültür Turları - Duman Tour

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.