Mukaddem Evi ve Müzesi, Tahran

07

Nov
2019

Mukaddem Evi ve Müzesi, Tahran

Posted By : Kaveh Vosough/ 46 0

İran evleri, İran kültürünün, inançlarının, dininin, yaşam tarzının ve coğrafi konumunun gerçek bir yansımasıdır. İran eski evlerinin dünya çapında ün kazanmasının temel nedeni bu olabilir.

20. yüzyılın başlarında önde gelen bir İran milletvekili olan Hassan Modarres’in yaşadığı tarihi ev Tahran’ın merkezinde yer almaktadır. Bugün bir müzeye çevrilmiştir.

Ev, 2014 yılında Mohammad Ansari adlı bir hayırsever tarafından satın alındı ve kısa bir süre sonra bugünkü haline getirildi.

Tahran şehir merkezinde Oudlajan semtinde bulunan evin 100 yıldan daha eski olduğu tahmin edilmektedir.

Modarres, 1870 yılında doğdu. Anayasa Devrimi’nin (1905-1907) ilerletilmesinde büyük bir rol oynadı ve dundan sonra da birkaç dönem milletvekilliği yaptı.

28 Ekim 1926 yılında, İran’ın büyük reformcusu ve dini lideri Ayetullah Seyyed Hassan Modarres, Rıza Şah’ın ajanları tarafından unvanı alının bir suikast girişiminde bulunuldu. Pehlevi rejiminin Modarres’e olan düşmanlığından kaynaklanıyordu. 7 Ekim 1928’de, birlikler İran’ın Anayasal Hareketi’nin önde gelen lideri Modarres’in evine baskın yaptı ve ailesiyle ve arkadaşlarıyla birlikte Rıza Şah’ın emriyle tutuklandı.

Kaçar Hanedanlığı’nı deviren ve 1925’te iktidara gelen Rıza Şah’ın önemli bir rakibiydi. Modarres, 1937 yılında bir hapishanede öldürülerek yaşamına son verildi.

Modarres Evi, Javidi Caddesi üzerinde, Modarres Alley’de yer almaktadır. Pers mimari tarzında inşa edilmiş geniş bir konaktır. Ev, Tahran Belediyesi gözetiminde halk için yenilendi. Büyük avluda howz kenarında çiçek saklıları konağı güzelleştiren unsurlar arasında yer alıyor. Ahşap pencereler de aynı şekilde öyle.

Evin bodrum katında eski İran müziklerini dinleyebilir ve sıcak ve soğuk alkolsüz içecekler sipariş ederek dekore edilmiş ahşap banklarda oturabilirsiniz. Ortalama fiyat, bir bardak içecek için bir dolar.

İran’da gezilip görülecek pek çok tarihi konak yer almaktadır. Bu konakların her biri antik Pers mimarının en güzel örnekleri arasındadır. Avluları, bahçe düzenlemeleri, odalarında yer alan göz alıcı dekorları ve içerisinde yaşayan dönemin insanlarının bıraktığı izler görülmeye ve hissedilmeye değerdir.

Tahran özel turlarımız ile bilinen turistik yerlerin dışında sizleri Tahran’daki bu tür tarihi konaklara götürerek eski dönemlerdeki günlük yaşantıyı görmenizi sağlıyoruz. Böylece İran’a olan hakimiyetiniz geniş bir zaman dilimine yayılacak ve ülkeyi daha iyi tanıyabileceksiniz.

Site içerisinden Tahran turlarımıza göz atabilir ve merak ettiğiniz soruları bizlere doğrudan yazarak iletebilirsiniz.

Administrator

İran Kültür Turları - Duman Tour

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.