Şehzade Bahçesi, İran

21

Nov
2019

Şehzade Bahçesi, Kirman

Posted By : Kaveh Vosough/ 650 0

Şehzade Bahçesi, İran’ın Kirman eyaletinde, Mahan’ın 6 km uzaklığında bulunan tarihi bir Fars bahçesidir.

Şehzade Bahçesi, dikdörtgen şeklinde ve etrafındaki duvarlarla kaplı 5.5 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bir giriş kapısı ve bahçe içerisinde iki katlı bir yapı yer almaktadır. Bu ikisi arasındaki mesafe, su çeşmeleri ile süslenmiş yürüyüş yoluna sahip.

Bahçe, uygun doğal iklime sahip Pers bahçelerinin en güzel örneklerinden biridir.

Şehzade Bahçesi, ilk olarak Mohammad Hasan Khan Qajar Sardavi Iravani tarafından 1850 yılında inşa edildi. 1870 yılında genişletildi ve 1890’lı yılların başında Abdolhamid Mirza’nın ölümü nedeniyle tam olarak bitmeden kaldı.

1900’lerin sonlarına gelindiğinde ise geleneksel tarzda inşa edilmiş olan bahçe, teraslı bir tarzda havuzların da eklenmesiyle tamamlandı.

Adeta çölün kalbinde bir vaha gibi bir yer burası. İrem Bahçesi ve Devletabad Bahçesi gibi diğer büyük Pers bahçelerine benzemektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Şehzade Bahçesi’nin en şaşırtıcı yanı, kuru ovalardan başka hiçbir şeyin olmadığı çölün ortasında olmasıdır.

Mükemmel mimari planı, bahçe içerisinde yer alan yapının zarafeti, iç tasarımı ve dekorasyonları, İran’ın sanat, kültür ve yaşam tarzını yansıtıyor.

Akıllı sulama sistemi sayesinde, bahçe yıl boyunca ılıman bir sıcaklığa sahiptir. Yakındaki dağlardan gelen erimiş karlar Kanatlar sayesinde kullanılarak bahçenin üst kısmından içeriye akıyor ve bahçe girişine kadar ulaşıyor.

Pers bahçelerinin güzel bir örneği olan Şehzade Bahçesi, özellikle bahar ve yaz aylarında İran’a seyahat eden birçok turisti ağırlıyor. Bu nedenle turistler Şehzade Bahçesi’nin kendine özgü özelliklerini keşfetme ve huzurlu atmosferinin tadını çıkarma şansına sahip oluyorlar.

Bahçe içerisinde bulunan ağaçların yansımaları, yine bahçe içerisindeki evin göz alıcı mimarisi rahatlatıcı bir his, huzur ve yalnızlık duygusu veriyor. Işık ve gölgenin birleşimi burada harika görüntülere ev sahipliği yapıyor.

1991 yılında, Khaju Kermani’nin anma töreni nedeniyle bina tamamen yenilenmişti. Turistlerin ve ziyaretçilerin kullanımı için şehir merkezinde geleneksel bir misafirhane inşa edilmiştir.

Bahçeye verilen bazı hasarların 2004 Kirman depreminin bir sonucu olarak ortaya çıktı.

2005 yılında Tarihi Yerler ve Yapılar Araştırma Merkezi uzmanları, diğer bahçelerin yanı sıra Şehzade Bahçesi’ni UNESCO’ya kaydetmek için çalıştılar ve sonunda nihayet 2011 yılı Haziran ayında UNESCO’ya dahil edildi.

Administrator

İran Kültür Turları - Duman Tour

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.