Şapouri Tarıhı Emaratı ve lokantası, Şiraz

29

Nov
2019

Şapouri Emaratı ve lokantası , Şiraz- iran Tur Rehberi

Posted By : Kaveh Vosough/ 605 0

Muhteşem bir restoranda kendinizi lüks bir akşam yemeği ile şımartın! Bu zarafeti İran’ın mistik şehri olan Şiraz’da deneyimlemeniz mümkün! Otantik İran mutfağından örnekler sunan, kırmızı güllerle çevrili geleneksel bir ev düşünün. Bu art Nouveau ve Kaçar mimarisiyle harmanlanmış  geleneksel bir restoranda en güzel İran yemeklerini deneyin. Anvari Caddesi’ndeki tarihi bir ortamda harika bir yemek için mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Şiraz’ın en muhteşem ve en güzel bahçelerinden birinde bundan tam 250 yıl kadar önce Kaçar döneminde inşa edilmiş tarihi bir ev düşünün. 70 yıl öncesine kadar bu binada Shapouri ailesi yaşıyordu. Bu aile Şiraz şehrinin en büyük tüccarlarından biriydi. Daha sonra bina terk edilmiş ve kendi haline bırakılmıştı. Her geçen gün harabe olmaya yüz tutmuş olan bu binaya İran’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın el atmasıyla kaderi tamamen değişmişti. Bugün o harabe binanın yerini artık muhteşem bir ambiyansa sahip restoran aldı. 250 yıllık binanın içinde yemek yemein başka bir hissi ve başka bir keyfi olmalı.

Şiraz’daki Şapouri Tarıhı Evi

Binanın mimarisi tamamen simetri olması ve bahçesinde yer alan ağaçlarının simetrik bir şekilde ekişi olması buraya başka bir hava katıyor. Binanın bahçesine çok farklı bir değer verilmiş olduğunu görünüyor. Çeşit çeşit ağaçlar; çınar ağacı, hurma ağacı, türenç, selvi ve çınar ağacı bahçeyi tamamlayan ağaç türlerinden bazılarıdır.

Binanın mimari özelliklerinden biri de, binaya girmek için 90 derece Kuzey tarafından dönmeniz gerekmektedir. Binanın Batı tarafında yer alan sütunlar yuvarlak ve mozaiklerle süslenmiş vaziyette ziyaretçilerini büyülüyor.

İran’ın en eski şehirlerinden biri olan Şiraz’da geleneksel Pers mutfağı ve lüks bir yemek deneyimi yaşamak için bu restoranı tercih edebilirsiniz.

Şiraz’da Lezzetli İran Yemekleri

Şapouri Geleneksel Restoranı, tarihi bir ortamda otantik İran mutfağını denemek isteyenlerin mutlak adresi olmalı. Restoran, konukların yemek yerken bahçelere bakabilecekleri güzel bir balkona sahip. Menüsünde kalam polow, etli köfte ve tah-çene gibi geleneksel Fars yemekleri mevcut.

Şehirdeki en güzel yeme-içme yerlerinden biri olan bu geleneksel restoranın yemekleri de gayet hesaplı. Şapouri Restoran, Şiraz’daki tüm geleneksel restoranların da en güzel ortamlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Zengin tarih ve kültüre sahip olan Şiraz içerdiği bu tarihi yapı ile de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Başka yerli insanlar olmak üzere yabancı turistler de Şiraz gezilerinde bu harika restoranı tercih ediyor, öğlen ve akşam yemeklerini burada yiyorlar.

Şapouri Restoran, Şiraz’da yer alan en olağanüstü tarihi evlerden biri ve aynı zamanda Şiraz’da bir müze, restoran ve kafe olarak hizmet veriyor. Şapouri Restoranını ziyaret etmek, Şiraz’a seyahat edenler için herhangi bir Şiraz gezisinin ve İran turunun ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Şiraz restoranı olan Şapouri Geleneksel Restoranı, ıran Şiraz turlarımızda siz değerli konuklarımıza gezdiriyor ve öğlen ya da akşam yemeklerini burada yemelerini sağlıyoruz.

Administrator

İran Kültür Turları - Duman Tour

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.