Türkmen Limanı, İran

18

Nov
2019

Türkmen Limanı

Posted By : Kaveh Vosough/ 533 0

Türkmen Limanı, Rıza Şah Pehlevi zamanında, Şah Limanı adıyla kurulmuştu. Devrimden sonra liman ve çevresi Türkmen Limanı adını aldı. Güney-Kuzey demiryolunun ve balıkçılığın yapıldığı önemli bir yerdir. Bugün, şehir 80 bin nüfusa sahil, iki ilçe, bir şehir ve dört köy içermektedir.

Her ne kadar kentin ekonomisi demiryolu ve limana dayalı olarak tasarlansa da, deniz derinliğindeki sürekli değişimler ve gemi işçiliğinin azalmasından dolayı liman hiçbir zaman ticari bir liman olarak kullanılmamıştır. Şu anda, Türkmen Limanı, bölgenin elektrik santrallerinin kullanıldığı bir yer olarak işletiliyor.

Türkmen Limanı’nın ekonomisi halı ve kilim, havyar, tarım ve el sanatlarına dayalıdır. Balıkçılık aynı zamanda bu şehirdeki insanların ana geçim kaynaklarından biridir.

Türmen Limanı’nın batısında kalan Ashuradeh Adası, bu kentin ünlü turizm merkezlerinden biridir. Ashuradaeh, Hazar Denizi’ndeki en büyük İran adasıdır. Türkmen Limanı’ndan Ashuradeh adasına motorbotla gitmek mümkündür. Yıllar önce, insanlar bu adada yaşıyorlardı ancak deniz seviyesinin yükselmesinden sonra burayı terk ettiler.

Gomishan Lagünü, kentin kuzeyinde bulunan Türkmen Limanı’nın doğal cazibe merkezlerinden biridir. Burada binlerce göçmen kuş, ker sene kış aylarını burada geçiriyorlar.

Türkmen Limanı’na 10 km mesafede bulunan, Hacı Bahaddin Nakşıbendi Qadamgah, bu kentin tarihi cazibe merkezlerinden biridir. Bahaddin Nakşıbendi takipçileri hala İran, Hindistan ve Çin’de yaşayan insanlar. Bazıları da bir süre burada yaşadığına inanıyor.

Türkmen halkının düğün törenleri bazı bölgelerde geleneksel tarzlarını koruyan özel ritüellerle burada düzenlenmektedir.

Halı ve kilim dokuma, nakış, Türkmen takıları, keçe ve yastık yapma Türkmen Limanı bölgesinde yaşayan insanların ilginç el sanatları arasında yer almaktadır.

Bir ovada bulunan bu cazibe merkezi, doğayla iletişim kurmak ve hatta İran’ın en iyi göçebe insanlarını gözlemlemek için harika bir fırsat sunuyor. Şehir, kültür ve geleneklerin güzel bir karımışı olan Türkmen Limanı, İran’daki en güzel manzaralardan bazılarını sunuyor.

Türkmen Limanı’nda Gezilecek Yerler

  • Ashuradeh Adası
  • Soofikam Sulak Alanı
  • Gomishan Sulak Alanı
  • Türkmen Sahra
  • Binicilik Merkezi
  • Pazartesi Pazarı

Türkmen Limanı’nın bir demiryoluna sahip olması sayesinde Tahran veya Gorgan gibi diğer şehirlerden buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Gorgan şehrinde bir araba kiralamak ve bir saatten daha kısa bir sürede burada gezmek mümkündür. Bununla birlikte, İran’da Türkçe bilen rehber, her bir şehrin gizli mücevherlerini görmenize yardımcı olabileceği için tur seçmenizi öneririz.

Türkmen Limanı, İran özel kuş turları ve İran fotoğraf turları için sitemizdeki turlara göz atabilir, merak ettiklerinizi bize iletişim sayfasından ulaşarak doğrudan sorabilirsiniz.

Administrator

İran Kültür Turları - Duman Tour

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.