Ulusal Botanik Bahçesi, Tahran

04

Nov
2019

Ulusal Botanik Bahçesi, Tahran

Posted By : Kaveh Vosough/ 44 0

İran Ulusal Botanik Bahçesi, turistlerin değerlendirebileceği önemli gezilecek yerlerden biridir. Burada farklı yetiştirme koşullarına sahip ilginç bitkiler bulunmaktadır. Bahçenin peyzaj mimarisi özellikle İran değil, Çin ve Japon bitkilerini ve neredeyse küçük örneklerle yapılan diğer doğal yapıları da bulabilirsiniz. Bu nedenle, bu bahçede yürümek insanı farklı yerlere ve farklı iklimlere götürmektedir.

İran Ulusal Botanik Bahçesi, Tahran’ın batı kesiminde bir yerdedir. Tahran-Karaj Otoyolu buraya kişisel araç veya taksi ulaşımı ile ulaşmanın en iyi yoludur. Metro gibi toplu taşıma araçları kullanacaksanız, 5. Hattaki (yeşil hat) İran Khodro metro istasyonunda inebilirsiniz. Ancak, aynı konumda olmadığından ve yaklaşık 4 km uzakta olduğundan, istasyondan indiğinizde taksiye binmeniz gerekir. Otel Chitgar Park ve Chitgar Gölü yakınlarındadır. Eğer doğayla iç içe bir turistseniz, bu bölgede harika bir zaman geçirebilirsiniz. Yakınlardaki diğer turistik yerler Azadi Kulesi, Milad Kulesi, Lale Parkı, Tahran Çağdaş Sanat Müzesi, İran Halo Müzesi, Moghadam Müzesi ve Züccaciye & İran’ın Seramik Müzesi bulunmaktadır.

İran Ulusal Botanik Bahçesi’nin kurulması 1968 yılına kadar uzanıyor. Ancak, halen ayrıntılı olarak yapım aşamasında olduğunu da söylemek gerekir.

Alanı 145 hektar genişliğinde ve deniz seviyesinden 1320 metre yüksekliktedir. Hava yazları sıcak, kışları soğuktur. Bu bahçeyle ilgili büyüleyici bir gerçek, İran’ın gerçek bahçelerinin her türlü iklime dayanıklı olmasıdır. 3000 ayrı ağaç, bitki ve çiçek türü içermektedir. Bu nedenle, muhteşem bir doğal canlı müze gibidir. Aynı zamanda İran’ın ana bahçecilik ve bitki taksonomisi merkezidir. Çin ve Japonya’dan da bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkilerin ve elbette Alborz, Zagros ve Himalaya dağ zincirlerinin simülasyonu hem İranlılar hem de turistler için güçlü ve harika bir cazibe merkezidir. Sonuç olarak, bahçede yürürken farklı iklimler, yerler ve türlerle karşılaşacaksınız. Dahası, Tıbbi ve endüstriyel ve diğer özel parçalar da bulunmaktadır. Ek olarak, bölgenin bazı bölümleri eğitim ve tanıtım için ayrılmıştır. Çeşitli bitkilerden bağımsız olarak güzel şelaleler, göller, sulak alanlar, çöller ve kaya bahçeleri bulunmaktadır. Dahası, İran Ulusal Botanik Bahçesi, nesli tükenme tehlikesi altındaki bu türlerin korunmasını amaçlamaktadır. Bu nedenle, zengin bir gen bankası olarak burası çok önemlidir.

Boş zamanlarınızı İran Ulusal Botanik Bahçesi’nde geçirdikten sonra, yorgun ve aç olabilirsiniz ya da genel olarak bir restoranda zaman geçirmek isteyebilirsiniz. Botanik Bahçesi’ne yakın olan Baghe Irani Restoran, Safari Fast Restoran, Binam Restoran, Tashrifat Restoran ve Arg Garden Restoran gibi yerlere gidebilirsiniz.

Bir doğa aşığıysanız ve dünyanın bütün doğasını sadece üç saat içerisinde görmek isterseniz, İran’ın Ulusal Botanik Bahçesi’ne mutlaka gelmelisiniz.

Doğanın çeşitliliğini burada görebilirsiniz!

Administrator

İran Kültür Turları - Duman Tour

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.